
Защо Професионалното Почистване на Климатика не е Лукс, а Необходимост?
Сподели
Много собственици на климатици старателно почистват филтрите на вътрешното тяло, вярвайки, че това е напълно достатъчно за поддръжката на уреда. Макар това да е важна стъпка, тя е само върхът на айсберга. Истината е, че професионалното, дълбоко почистване поне веднъж годишно не е лукс, а абсолютна необходимост за ефективната и безопасна работа на вашата система.
Какво се крие отвъд филтъра?
Във влажната и тъмна среда на вътрешното тяло – по топлообменника, турбината (вентилатора) и кондензната вана – се създават идеални условия за развитието на:
-
Плесени и мухъл: Техните спори се разпространяват из стаята всеки път, когато включите климатика, и могат да причинят алергии, дихателни проблеми и неприятна миризма.
-
Бактерии: Натрупаната мръсотия и влага са перфектна среда за размножаване на бактерии, които влошават качеството на въздуха.
-
Натрупан прах и мръсотия: Дори и при редовно почистване на филтрите, фините частици успяват да преминат и да се натрупат по вътрешните компоненти.
Защо това е проблем?
-
Здравословни рискове: Вдишването на въздух, замърсен с плесени и бактерии, е пряк риск за здравето, особено за деца, възрастни хора и хора с алергии или астма.
-
Намалена ефективност: Натрупаната мръсотия по топлообменника и турбината пречи на свободния въздушен поток. Климатикът трябва да работи много по-усилено, за да постигне желаната температура, което води до по-високи сметки за ток.
-
Риск от повреди: Запушената кондензна вана може да доведе до теч на вода от вътрешното тяло. Претоварената система се износва много по-бързо, което скъсява живота ѝ и води до скъпи ремонти.
Професионалната профилактика включва разглобяване на вътрешното тяло и почистване на всички компоненти със специални препарати, които дезинфекцират и премахват натрупаните замърсявания. Това е инвестиция, която гарантира чист въздух, оптимална ефективност и дълъг живот на вашия климатик.